Автоматски агрометеоролошки станици

Нумеричка прогноза модел NMM

Метеограм , 02 Apr 2020

Прогноза

Прогноза за 01.04.2020

Снежна покривка до изутрина (во см): 16 Дебар, 15 Попова Шапка, 14 Крушево, 11 Маврово, Пожаране,

8 Лазарополе, Ѓуриште, 7 Прилеп, 6 Битола, 5 Тетово, 4 Тополчани, 3 Скопје-З.Рид, Штип, 1 Берово.

Врнежи за изминатите 24 часа (во л/м2): 18 Дебар, 12 Маврово, Претор, Крушево, 11 Пожаране, 10

Охрид, 8 Лазарополе, 7 Тетово, Битола, Прилеп, 6 Тополчани, Штип, Д.Капија, Дојран, 5 Ѓуриште, Берово,

4 К.Паланка, Струмица, 3 Скопје-З.Рид.

Времето денес (01.04 2020 год.): Облачно со врнежи од снег, а само во југоисточните делови од дожд и

снег. На повеќе места количината на наврнат воден талог ќе биде над 25 л/м2, а најмногу врнежи ќе има во

западните и јужните делови. Снежна покривка ќе се формира речиси во целава земја, на пониските места

и над 10 см, во Пелагонија околу 20 см, а на планините и повеќе. Ќе дува слаб до умерен ветер од

северен правец, особено кон крајот на денот.Максималната температура ќе биде во интервал од 0 до 4ст.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Облачно со врнежи од снег во текот на целиот ден и во

вечерните часови, при што ќе се формира снежна покривка. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

T= 1 °C, P= 979 hPa, U= 95 %, V= 3 m/s.

НАЈАВА: Утре ќе преовладува сончево време со умерена облачност и со слаб до умерен

северен ветер. Претпладнето сеуште ќе има повремени врнежи од снег во источните делови.

Утринските температури до сабота во поголем дел од земјава ќе се спуштаат под нула, но се

очекува на места да се задржи снежната покривка. За време на викендот ќе има локален дожд.

За повеќе информации на следниот линк: https://uhmr.gov.mk

Агрометеоролошка состојба

Состојба на земјоделските култури во Република Северна Македонија и агрометеоролошка прогноза  за периодот после  27.03.2020 год.

Промената на времето, врнежите од снег и наглото заладување во голема мерка го сменија текот на земјоделското производство, особено со појавата на негативни утрински температури во текот на изминатата седмица.

Во вакви временски услови во овој период најмногу на удар беше кајсијата посебно раните сорти каде имаше и заметнување на плод, фаза во која и негативни температури од -0.6 или -1 оС може да предизвикаат штети, но и останатите коскести видови на овошки беа во фаза на оплодување или полно цветање во зависност од реонот.

Сепак штети се очекуваат, но не од катастрофални размери туку само со проредување на родот, барем засега, од овој бран.

Слична состојба и слични временски услови не очекуваат и во наредната седмица, но со нешто повисоки температури на воздухот кои очекуваме постепено да ја загреваат атмосферата и да имамеме подобрување. Но, снегот на планините во секое време предупредува на можна појава на мраз во деновите кога ќе дојде разведрувањето.

Останатите култури, како есенските посеви воопшто не се засегнати со ваквите временски услови, а врнежите од дожд само ја наполнија влагата во почвата која и понатаму останува приоритет.

Јаболчестите видови овошки поради покасното отпочнување на  вегетацијата беа во фази кои издржуваат вакви негативни температури.

Состојбата воопшто не е невообичаена за месец март, според климатолошките податоци сме имале и во изминатиот период вакви временски состојби.