Автоматски агрометеоролошки станици

Нумеричка прогноза модел NMM

Метеограм , 15 Jul 2019

Прогноза

Прогноза за 15.07.2019

Врнежи за изминатите 24 часа до 8 часот(во л/м 2 ): 3 Куманово, Струмица, 2 Берово, 1 Прилеп, Ѓуриште.

 Времето денес (15.07.2019год.): Сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови облачноста ќе се зголеми, а во западните и крајните источни делови ќе има локален краткотраен пороен дожд. Ќе дува слаб претежно северен ветер. УВ=7 Максималната температура ќе биде во интервал од 22 до 31 степени.

 Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Сончево со мала до умерена облачност, од пладневните часови облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. T= 28 °C, P= 974 hPa, U= 42 %, V= 4 m/s. (Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер) 

НАЈАВА: Утре ќе биде облачно, значително посвежо особено на југозападот каде што ќе има пообилни врнежи од дожд проследени со повремени грмежи. Во среда и четврток ќе се задржи стабилно и суво, а температурите брзо ќе се покачат. Кон крајот на неделата во попладневните часови повторно ќе има појава на локални врнежи и грмежи. 

За повеќе информации на следниот линк: https://uhmr.gov.mk/

Агрометеоролошка состојба

Состојба на земјоделските култури во Република Северна Македонија и агрометеоролошка прогноза  за периодот после  12.07.2019 год.

Циклонот кој ја зафати Републиката кон средината на изминатата седмица донесе врнежи од дожд над 10 л/м2 скоро на сите места со исклучок на јужните делови и Овче поле каде истите беа пониски. Најмногу наврна во Крива Паланка и Виница со 33 односно 28 л/м2, на останатите места од 10-23 л/м2.

Ваквите врнежи во овој период од годината после еден период со високи дневни температури беше повеќе од добредојден особено за пролетните окопни култури, градинарските култури, тутунот и сл.

Врнежите кои на места беа пропратени и со силен ветер и невреме, ја прекинаа жетвата на есенските култури се до повторната стабилизација која се очекува во текот на наредната седмица, но со пониски дневни температури, кои нема да ја помината скалата од 30 оС, што ќе значи и освежување на културите, особено овошките и виновата лоза, но едновремено ќе ги одложи наводнувањата кои се јавија како неопходно потребни за одржување на родот.

Новите врнежи прогнозирани за викендот дополнително ќе ја подобрат состојбата со влагата во почвата.