За ФАО и Агрометео.мк


Agrometeo.mk е специјализирана Веб страница за агрометеоролошка прогноза, која на едноставен и разбирлив начин ги презентира информациите потребни на земјоделците за преземање на соодветни агротехнички мерки.

Со Веб страната управува Управата за хидрометоролошки работи на Република Македонија (УХМР), а истата е реализирана во рамки на проектот “Намалување на ранливоста на земјоделството кон климатски промени”, финансиран од Организацијата за xрана и земјоделство на Обединетите Нации (ФАО), кој се спроведе во периодот 2015 - 2017 година во партнерство со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија.

Во рамки на проектот се набавени и три модерни автоматски метеоролошки станици, инсталирани на три локации: Градско, Кочани и Струмица, со кои управува УХМР, на кои локации се произведуваат стратешки земјоделски култури: градинарски, овошни и ориз, за коишто е многу важно редовното следење на временските прилики. Временските податоци обезбедени преку метеоролошките станици се од сега достапни на земјоделците преку Агрометео.мк во вид на временски (дневни и сезонски) прогнози, аларми (метео-аларми, аларми за болести кај растенијата, агро-аларми: поволни / неповолни услови за прскање / работа на терен), фенолошки набљудувања, вклучително фенолошки фази за растенија по региони, како и информации во форма на документи за преземање (временска прогноза и информации и агро-прогнози)

Прогноза

Прогноза за 21.02.2020

Снежна покривка до изутрина (во см): 3 Попова Шапка, Маврови Анови. Врнежи за изминатите 24 часа до 7 часот (во л/м2): 9 Охрид, 6 Битола, 4 Д.Капија, 3 Маврово, 2 К.Паланка, Пожаране, 1 Лазарополе, Тополчани, Претор, Штип, Виница, Гевгелија, Берово. 

Времето денес (21.02.2020 год.): Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен вдолж Повардарието. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе преовладува променливо облачно време со услови за слаб локален дожд и провејување на слаб снег. Максималната температура ќе биде во интервал од 7 до 14 степени. Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Во текот на денот претежно сончево, кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен, кон крајот на денот засилен северен ветер. T= 11 °C, P= 986 hPa, U= 48 %, V= 4 m/s.

НАЈАВА: Утре ќе преовладува променливо облачно време со умерен до засилен северен ветер. Претпладне на повисоките места и на планините ќе има услови за слаб снег. Во следните денови времето ќе биде стабилно, повремено со засилен ветер.

За повеќе информации на следниот линк: https://uhmr.gov.mk

Агрометеоролошка прогноза

Состојба на земјоделските култури во Република Северна Македонија и агрометеоролошка прогноза  за периодот после  21.02.2020 год.

Кратката промена на времето која се случи кон крајот на изминатата седмица донесе  мали врнежи од дожд кои воопшто не ја подобрија состојбата со есенските култури кои се најзасегнати во овој период. Врнежите од снег на планините и формираната мала снежна покривка не гарантираат некои резерви на вода која би се искористила за полнење на вештачките акумулации каде состојбата е повеќе од алармантна.

Стабилизацијата на времето од викендот и во почетокот на наредната седмица ќе овозможи и постепен пораст на дневните температури, но ведрото време ќе условува ниски утрински минимални температури кои ќе се движат во границите од 0 до -4 оС, додека дневните ќе достигнуваат вредности од 14 до 18 оС, температури кои полека започнуваат да ја будат вегетацијата кај коскестите видови овошки, каде веќе има набабрување на папките, но сепак издржливоста на овошките во оваа фаза на затворен цвет е околу -4 оС.

Сепак невообичаено многу рано се случуваат овие процеси, а условите за ниски минимални температури сеуште се актуелни.

Преземи документи

Преземи агро документи