Нумеричка прогноза модел NMM

Метеограм , 27 Jan 2021

Прогноза

Прогноза за 26.01.2021

Висина на снежна покривка во 7 часот (во см): 40 Попова Шапка, 23 Лазарополе, 13 Маврово..

Наврнат воден талог за изминатите 24 часа до 7 часот (во л/м2): 28 Маврово, 17 Пожаране, 9 Лазарополе, 5 Тетово, 2 Охрид, <1 Претор, Скопје.

Времето денес (26.01.2021 год.): Облачно со повремени врнежи кои на планините и на повисокитеместа ќе бидат од снег, а попладне ќе преминат во снег и на повеќето пониски места, но ќе слабеат по интензитет. Попладне и кон крајот на денот ќе дува силен северен ветер, што ќе услови нагло опаѓање на температурата. На повисоките места ќе се формира снежна покривка, а на планините дополнително ќе се зголеми, но поради засилениот ветер ќе има услови за појава на снежни наноси. Во западните делови ќе се формира мала снежна покривка и на пониските места.

Максималната температура ќе биде во интервал од 2 до 10 степени.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Облачно со повремени врнежи од дожд и снег, а попладне

само од снег. Ќе дува силен северен ветер. Т = 4 °C, P = 970 hPa, U = 95 %, V = 7m/s.

(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)

НАЈАВА: Утре ќе дува силен ветер претежно од северозападен правец, а на места се уште ќе провејува снег. Во четврток ќе настапи преодна стабилизација на времето, но ќе се задржи студено, особено во утринските часови. Од петок следува период на променливо облачно и потопло време со нови врнежи од дожд, а на планините од снег.

За повеќе информации на следниот линк: https://uhmr.gov.mk

Агрометеоролошка прогноза

Состојба на земјоделските култури во Република Северна Македонија и агрометеоролошка прогноза  за периодот после  08.01.2021 год.

Врнежите од дожд забележани во изминатите денови, без разлика на нивните количества во овој период на есенско-зимска суша се добредојдени, особено за есенските житни култури каде недостатокот од влага видно се манифестираше со пожолтување на листовите.

Во наредниот период, новите врнежи кои се прогнозираат, очекуваме да ја подобрат оваа состојба, иако ваквите временски услови се некарактеристични за овој период од годината, и според температурите и според врнежите кои се претежно од дожд.

Поајавата на снег на планините  исто така дава надеж за резерви на вода кои би ги пододбриле хидролошките услови, кои исто така се на незавидно ниво.

Земјоделците во овој период имаат вообичаено помалку работа на отворено, па така им останува повеќе време за планирање на пролетното производство.

Преземи документи

Преземи агро документи