Нумеричка прогноза модел NMM

Метеограм , 10 Aug 2020

Прогноза

Прогноза за 07.08.2020

Врнежи за изминатите 24 часа до 8 часот (во л/м2): 62 Струмица, 54 Прилеп, 50 Скопје-Зајчев Рид, 48

Скопје-Петровец, 42 Претор, 41 Битола, 38 Д.Капија, 31 Куманово, 28 Штип, Виница, 27 Гевгелија, 25

Крушево, 23 Берово, 17 Тетово, 16 К.Паланка, 13 Охрид, 10 Дебар, 7 Дојран.

Времето денес (07.08.2020 год.): Променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и во вечерните

часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме со

силен ветер и појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 22 до 28 степени.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Променливо облачно со повремен дожд, попладне ќе

биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. T= 24 °C, P= 979 Pa, U= 80 %, V= 3 m/s.

НАЈАВА: Утре времето ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално

процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен дожд, засилен ветер и

услови за изолирана појава на град. Во недела претпладне времето ќе биде

сончево, а попладне ќе има изолирана појава на нестабилност со пороен дожд и

грмежи. Од понеделник ќе преовладува сончево и потопло време, но во

попладневните часови ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи.

За повеќе информации на следниот линк: https://uhmr.gov.mk

Агрометеоролошка прогноза

Состојба на земјоделските култури во Република Северна Македонија и агрометеоролошка прогноза  за периодот после 07.08.2020 год.

На почетокот на изминатата недела, имавме високи температури и стабилно време, кои кон крајот на неделата се поменија со појава на интензивни врнежи, на одредени места и над 50mm и со намалување на дневните температури. Благодарение на овие врнежи, состојбата со влага во почвата е доста подобрена, што ќе влијае позитивно во понатамошниот развој на земјоделските култури.

За време на викендот ќе продолжи нестабилното време, кое на места ќе биде во форма на невреме со интензивен дожд, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Затоа се препорачува да се одложат сите работи на отворено и да се примени соодветна заштита на конструкциите на земјоделските површини. На почетокот на наредната недела очекуваме повисоки дневни температури но повторно се очекуваат изолирани појави на пороен дожд и грмежи.

Врнежите во изминатиот период и оние кои се очекуваат позитивно ќе влијаат на развојот на земјоделските култури. Со зголемената влага и температура од почетокот на наредната недела се создаваат услови за појава на повеќе видови на болести и штетници, затоа се препорачува да се примени соодветна заштита од истите.

Преземи документи

Преземи агро документи